Prezident o čínském plánu informoval na summitu Číny s Afrikou na Fóru čínsko-africké spolupráce (FOCAC), kterého se účastní přes 35 afrických hlav států a šéfů vlád. Si přitom uvedl, že rychlý růst Afriky je „nezastavitelný“.

Pomoc v podobě rozvojových půjček, grantu a rozvojových fondů se očekávala, ale suma je nečekaně vysoká. Tříletá podpora se týká deseti oblastí včetně industrializace, modernizace zemědělství, finančních služeb, bezpečnosti a zelených technologií.

„Čína se stala největším obchodním partnerem Afriky a Afrika je nyní jedním z hlavních zdrojů importu a čtvrtou největší oblastí investic,“ řekl jihoafrický prezident Jacob Zuma s tím, že toto partnerství přinese další pozitivní výsledky pro rozvoj Afriky.

Zuma zdůraznil, že Čína a Afrika představují třetinu světové populace, což vytváří velké příležitosti vytváření nových trhů. Afrika ale čelí vysoké nezaměstnanosti mladých a afričtí vůdci jsou pod tlakem, aby vytvářeli nová pracovní místa.

Čína, jejíž ekonomika se zadírá, vidí velkou příležitost v exportu do Afriky, odkud hlavně dováží suroviny, i když využívá i tamní levnou pracovní sílu.