Ještě více dopadlo zdražování na majitele vozů s naftovým motorem, cena litru nafty se totiž během roku zvýšila z 21,51 Kč na 25,31 Kč. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Cena Specialu 91, jehož litr se nyní prodává za 26,94 korun, se u benzinových stanic zvýšila meziročně o tři koruny. Cena LPG vzrostla o 2,70 Kč na 13,525 koruny za litr," tvrdí ČSÚ. 

Tuzemští motoristé tak doplácejí na vysoké ceny ropy ve světě, které rostou již od počátku letošního roku. Severomořská ropa Brent se nyní prodává za 42,29 USD za barel, v srpnu 2003 se její cena pohybovala těsně pod 29 USD za barel. Během 12 měsíců tak ropa zdražila téměř o polovinu, a to především kvůli nejistotě v Iráku.

Dalšího velkého zdražování se ale spotřebitelé podle ekonomů bát nemusí. "Přes lámání rekordů u cen na trh s ropou prozatím nejsou obavy o dražší benzin v ČR na místě," reagoval na tyto výsledky hlavní ekonom Patria Online David Marek. Cenotvorným trhem je podle něj evropská burza ropných produktů, kde až dosud ceny benzinů klesaly. Do karet českým řidičům hraje také opětovné posílení koruny vůči americkému dolaru.