Ministerský návrh 700 korun plyne ze zápisu nedávného jednání celostátní tripartity s tripartitami krajskými.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

O sumě, která se nakonec přidá, rozhodne vláda. Marksová už dříve řekla, že se "rozhodnutí vlády bude pohybovat v mantinelech mezi 500 a tisíci korunami", které navrhli odboráři a podnikatelé. Minimální mzda se zvýšila naposledy letos v lednu také o 700 korun na 9200 korun.

Vláda se v koaliční dohodě a programovém prohlášení zavázala, že by se nejnižší zaručený výdělek měl postupně přiblížit dvěma pětinám průměrné mzdy. Ta letos v prvním čtvrtletí dosahovala 25 306 korun. Dvě pětiny tedy odpovídají částce 10 122 korun. Nejnižší výdělek nyní představuje asi 36,4 procenta průměrné mzdy.

Minimální mzdu pobírala 2,3 procenta zaměstnanců v Česku. Čistý nejnižší výdělek činí 8188 korun. Podle ministerstva práce je tak o téměř 1500 korun nižší než hranice příjmové chudoby. To kritizují odbory. Podle nich je nepřijatelné, aby se člověk prací neuživil.

Zástupci zaměstnavatelů už dřív označili požadavek odborů na růst o tisíc korun za přemrštěný. Podle nich se řada podniků teprve vzpamatovala z krize a zvýšení minimální mzdy by vyvolalo tlak i na růst ostatních výdělků.