O prohlášení prezidenta Obamy proti silnému dolaru v pondělí informovala agentura Bloomberg poté, co se reportéři sešli s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem.

„Prezident neprohlásil, že silný dolar je problém," uvedl mluvčí Bílého domu. ”Říkal, jako již několikrát předtím, že globální poptávka je příliš slabá a země G7 by měly použít nástroje měnové i rozpočtové politiky a provést strukturální reformy na podporu hospodářského růstu," dodal.

Vývoj kurzu dolaru k euru

Vývoj kurzu dolaru k euru.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Navzdory popření zprávy mají investoři obavy, protože centrální banka USA (Fed) a další představitelé USA v posledních několika měsících vyjádřili obavy z dopadu silného dolaru na ekonomický růst a vývoz z USA, napsala agentura Reuters.

Vývoj kurzu dolaru

Vývoj kurzu dolaru ke koruně.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Euro po zprávách v pondělí vůči dolaru posílilo o 1,2 procenta na 1,1232 USD a k jenu stouplo o 0,8 procenta na 140,52 JPY.  Ke koši předních světových měn dolar oslabil o půl procenta. V úterý dopoledne se euro obchodovalo za 1,1283 USD. V březnu se kurz pohyboval kolem hranice 1,05 USD a některé banky odhadovaly, že se ještě letos kurz eura a dolaru srovná jedna ku jedné.

Euru pomáhají dobré zprávy o vývoji německé ekonomiky a podle některých zdrojů i jistá naděje, že se Řecku podaří dohodnout s věřiteli. Atény v úterý uvedly, že jsou ochotné jednat o kompromisu do konce června.

Dolar za poslední měsíce oslabil i vůči koruně. V úterý klesl až na 24,18 CZK, v březnu přitom stál téměř 26 korun. Euro stojí 27,40 CZK.

Čas pro nákup dolarů

„Euru svědčí rostoucí výnosy v eurozóně, které lákají investory. Snižuje se tak rozdíl mezi výnosy ve Spojených státech a v Evropě. Tento nejnovější vývoj svědčí kurzu koruny proti dolaru, česká měna je vůči té americké na téměř měsíčním maximu," řekl Novinkám analytik Komerční banky Marek Dřímal.

„To může být atraktivní úrovní pro nákup dolarů na dovolenou. V nejbližších týdnech totiž čekáme, že přijdou příznivé zprávy o stavu americké ekonomiky, které povedou k posílení dolaru na trhu s eurem a zprostředkovaně i vůči koruně," dodal.