“Jsem přesvědčen, že je nezbytné rozšířit přístup těžařských společností k mořskému dnu (v Arktidě),” řekl vicepremiér Chloponin. Dodal, že vláda hodlá přístup těžařů do oblasti dál regulovat.

Ruskou ekonomiku trápí západní sankce a nízké ceny ropy. Připravuje se také na očekávaný pokles cen plynu, které jsou na ropu vázané. Výpadek by se proto mohla snažit kompenzovat zvýšením těžby.

Rusko dosud povoluje v Arktidě těžit jen několika společnostem. ExxonMobil zde těžil ve spolupráci s ruskou státní firmou Rosněft, ale kvůli protiruským sankcím musel operace v Karském moři ukončit.

Vědci varují před táním

O povolení rozšířit průzkum do dalších oblastí za severním polárním kruhem žádá například Lukoil. Ruské podmořské zásoby ropy a zemního plynu v oblasti se odhadují na miliardy barelů, Moskva se snaží nárokovat i ložiska za hranicemi pobřežních vod, píše Forbes. O nerostné bohatství Arktidy ale usilují i další země, například USA, Kanada, Norsko a Dánsko.

Podle studie NASA se za posledních deset let zmenšila trvale zamrzlá oblast Arktického oceánu o 15 procent. Vrtání a spalování fosilních paliv na těžebních plošinách velmi pravděpodobně k tání ledovců ještě přispěje, uzavírá Forbes.