"Mám pocit, že euro v tuto chvíli není tématem dne. Pro mne určitě není a byl bych rád, kdyby euro nebylo tématem pro tuto ekonomiku ještě řadu let, možná napořád," uvedl Hampl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek při schůzce na Pražském hradě shodli na potřebě zintenzivnit debatu o přijetí eura a vhodnosti stanovení termínu vstupu Česka do eurozóny. Sobotka se opět vyslovil pro rok 2020 jako nejbližší možný termín. Na stanovení takového termínu ale podle premiéra v koalici neexistuje shoda.

Zeman je dlouhodobým zastáncem co nejrychlejšího vstupu země do eurozóny, technicky to podle něj lze stihnout za dva až tři roky.

Hampl na dotaz k iniciativě prezidenta Zemana zavést v ČR euro v nadsázce pro Roklen24 uvedl, že měl v poslední době spíše pocit, zda nechce v ČR zavádět rubl.

"Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra České národní banky," poznamenal v reakci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček a odkázal na výsledky středeční schůzky prezidenta s premiérem. "Na tom se nic nemění navzdory názoru pana viceguvernéra," řekl mluvčí.

Zeman v poslední době centrální banku několikrát kritizoval, především v souvislosti s devizovým intervencemi. [celá zpráva] Také řekl, že ČNB je nakloněna odkládání vstupu Česka do eurozóny, protože by při něm ztratila velkou část svých kompetencí ve prospěch Evropské centrální banky.