Gazprom má podle svých slov dodat Ukrajině z předplacených dodávek již jen 219 miliónů metrů krychlových plynu. Tuto výši spotřebuje země za dva dny, napsala agentura Reuters. Pokud nepřijde nová platba, Gazprom dodávky na Ukrajinu zastaví.

„Vytváří to vážná rizika pro tranzit plynu do Evropy,“ tvrdí Gazprom. Rusko má na celkové spotřebě plynu v Evropě zhruba třetinový podíl a téměř polovina tohoto plynu teče do Evropy přes Ukrajinu.

Část plynu pro Ukrajinu jde povstalcům

V pondělí ukrajinská státní energetická firma Naftogaz obvinila Gazprom, že jí nedodává plyn, za který si předem zaplatila. Ukrajinská firma obdržela jen 47 miliónů metrů krychlových, objednáno měla 114 miliónů.

Gazprom uvedl, že dodává plyn přímo do povstaleckých oblastí, kam Ukrajina minulý týden dodávky plynu přerušila. [celá zpráva]

Gazprom loni v létě přerušil dodávky zemního plynu na Ukrajinu kvůli vysokým nedoplatkům Naftogazu. Na konci října se pak obě stany za evropského zprostředkování dohodly na zimních dodávkách. Dohoda, která je platná do konce března, Ukrajině ukládala zaplatit za dodávky plynu předem.