První racci, volavky a kormoráni se pod Tatrami objevili před pěti lety. „Nejvíc nás trápí racci a volavky,“ řekl televizi TA3 správce zdejších chovných rybníků Pavol Hurčala.

„Vyskytuje se nám tady i kormorán, který nám zde loví bez povolení,“ dodal Štefan Kolcún z místní organizace Slovenského rybářského svazu.

Rybáři i chovatelé ryb se je snaží plašit, ale moc to nepomáhá. „Ještě před svítáním bereme baterky, případně i nějaké petardy a jdeme to plašit,“ uvedl Hurčala. Z toho však nemají radost obyvatelé nedalekých domů, které ruší hluk.

Zraněné ryby uhynou

Ředitel správy Tatranského národního parku Pavol Majko připouští, že početnost těchto ptáků je v posledním období vyšší. „Proti jiným evropským státům jsme na tom ještě dobře,“ zdůraznil Majko.

Těmto druhům ptactva se pod Tatrami prostě zalíbilo, protože zde mají dobré podmínky.

Škody, které racci, volavky a kormoráni způsobují, jsou velké. Řadu ryb totiž pouze zraní, nezkonzumují a tyto ryby následně v důsledku zranění uhynou. „Loví nálety na hladinu, množství ryb pouze zraní a ty uhynou,“ potvrdil Hurčala.

Státem chránění

I když racci, volavky a kormoráni nejsou pod Tatrami původními druhy,  jsou zákonem chránění. Pokud způsobí škodu, stát by ji měl nahradit.

„Realita je podstatně jiná, protože ta legislativa kolem toho člověka odradí. Pokud vyfotografuji, že na chovném rybníku sedí 25 volavek, dostanu odpověď, že to není důkaz, že dělají škodu a možná tam pouze oddychují,“ kroutí hlavou Hurčala. Chovatelé ryb uvažovali o přikrytí chovných rybníků, ale vzhledem k jejich rozloze by to bylo ekonomicky nemožné.