V pořadu 60 minut americké televizní stanice CBS Comey prohlásil, že Čína je na špici zemí, které se snaží vykrádat tajemství z amerických firem. A terčem se podle něj stala prakticky každá velká společnost v USA.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Ve Spojených státech jsou dva druhy velkých společností," řekl Comey. "Ty, které vědí, že je napadli čínští hackeři, a ty, které to nevědí."

Každoroční ztráty způsobené čínskými počítačovými útoky podle něj není možné vyčíslit, ale jdou řádově do "miliard dolarů", dodal Comey. Na dotaz, které země tímto způsobem na USA útočí, šéf FBI odpověděl: Nechci zveřejnit úplný seznam. Ale mohu říct, že na jeho špici jsou Číňané."

Většina útoků je nápadných

Podle jeho slov jsou při svých snahách velmi agresivní a útočí na mnoha frontách. Cílem je získat užitečné informace například o technologiích, či projektech, které nebudou muset sami vymýšlet. Čínské hackerské pokusy jsou ale podle jeho slov snadno odhalitelné.

"Tak trochu by se daly přirovnat k řádění opilého zloděje. Vykopne přední dveře, shodí vázu a odnese si televizi," dodal Comey.