Trička vyvolala okamžitě rozruch na sociálních sítích. „Co to designéry napadlo...,” psali uživatelé Twitteru podle britského deníku Daily Mail. Nacisté nutili vězně v koncentračních táborech nosit pruhované mundúry se žlutou hvězdou vlevo na prsou, v podobném místě jako na tričku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Původní návrh byl inspirován šerifskou hvězdou z amerických westernů,” reagovala mluvčí Zary s tím, že takové hvězdy byly většinou šesticípé a pozlacené. „Původní design nemá nic společného s významem, s nímž byly dány do souvislosti,” dodala.

Nacisté nutili před druhou světovou válkou v Německu a pak za války na okupovaných územích židovské obyvatelstvo nosit na svém oblečení žlutou hvězdu, aby je mohli snadno identifikovat a také vystavovat ponížení. Trička Zary podle kritiků připomínala Židy z koncentračních táborů, kde chodili většinou v pruhovaných úborech.

„Chápeme, že je to citlivé téma a samozřejmě se našim zákazníkům omlouváme,” dodala mluvčí společnosti.

Španělská značka Zara, která patří do skupiny Inditex, byla ostře kritizována už v roce 2007 za nabídku tašek s vyšitým hákovým křížem. Zara se pak bránila tím, že si nevšimla, že jde u produktu subdodavatele o svastiku.