Zprávu přinesly středeční Hospodářské noviny, kterým Prachař sdělil, že je nutné se zaměřit na menší projekty, jako je splavnění Labe u Děčína a Přelouče. Velkým zastáncem kanálu Dunaj-Odra-Labe je prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček listu řekl, že studie proveditelnosti projektu je v koaliční smlouvě a její zrušení by prezident chápal jako porušení koaliční dohody.

„Předpokládám, že soutěž zastavíme nejpozději do poloviny roku,“ citují noviny ministra Prachaře. V koaliční smlouvě podle deníku strany skutečně slibují „vznik environmentálních a ekonomických podkladů“, ale v navazujícím programovém prohlášení vlády už o kanálu zmínka není.

Text koaliční smlouvy navíc dodává, že na počátku projektu musí být „mezinárodní shoda“. A právě tím prý mimo jiné Prachař argumentuje. „Dunaj-Odra-Labe je přeshraniční projekt. Pokud nebude jasný konsenzus dotčených zemí, nejsme v pozici, abychom dělali studii proveditelnosti,“ řekl listu ministr.

Prezident je velkým zastáncem průplavu, který by spojoval Labe, Dunaj a Odru. Podle něj by pomohl nastartovat české hospodářství. Zeman prosazoval projekt i při nedávné návštěvě Evropského parlamentu. Komise Akademie věd pro životní prostředí koncem února uvedla, že výstavba takového kanálu nemá nyní ekonomické, sociální ani ekologické opodstatnění. [celá zpráva]