Vývoj v neživotním pojištění kopíruje pololetní pokles o 0,1 procenta. Meziročně se celkový předpis snížil o 64 miliónů korun na 51,89 miliardy Kč.

Bez větších změn se vyvíjí pojištění vozidel, předepsané pojistné u havarijního pojištění kleslo o procento. Proti prvnímu pololetí se mírně urychlil růst počtu smluv u povinného ručení i u podnikatelských pojištění, což ale také znamená, že v obou odvětvích průměrné pojistné na jednu smlouvu dále klesá.

Životní pojištění ke konci třetího čtvrtletí meziročně stouplo o 40 milionů na 34,47 miliardy Kč. Tempo dynamiky růstu v smluv s běžně placeným pojistným se nezměnilo (1,1 procenta). U jednorázově placeného životního pojištění se meziroční propad mírně zmírnil na 15 procent. Nadále se snižuje počet sjednaných smluv životního pojištění, který se za poslední tři měsíce snížil o 37 000 na 6,24 miliónu kusů.

Z výsledků je patrné, že se zvyšuje průměrné pojistné na jednu smlouvu životního pojištění, celkový počet aktivních smluv životního pojištění je ale stále nižší. "Jde tak o opačný vývoj než u neživotního pojištění, kde naopak roste počet smluv, ale klesá průměrné pojistné," komentoval výsledky výkonný ředitel asociace Tomáš Síkora. U hlavních odvětví neživotních pojištění se podle něj částečně zvyšuje počet pojištěných.

Vlivem vysoké konkurence jsou však sazby nízko, a růst trhu tak přes mírně rostoucí podíl pojištěných nenastává, dodal.

Výsledky pojišťoven
 předepsané pojistné ve 3. čtvrtletí v mld. Kčpodíl na trhu v %
Česká pojišťovna22,125,6
Kooperativa1719,7
Allianz7,58,7
Generali6,17
ČSOB Pojišťovna5,56,4
Pojišťovna ČS4,55,2
Česká podnikatelská pojišťovna4,55,2
UNIQA4,24,9
ING3,64,1
zdroj:ČAP