Žalobu firma podala na ochranu proti nezákonnému zásahu do svých práv u Městského soudu v Praze. Zároveň poslala i námitky k Českému telekomunikačnímu úřadu, který aukci pořádá. Podnět u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže se týká možného zvýhodňování soutěžitele v aukci.

"Nepovažujeme za možné, aby za současného stavu LTE aukce pokračovala férově a dopadla lépe než předchozí pokus," řekla Kuklová.

„S právními kroky směřujícími proti aukci ČTÚ počítal. U takto velkých výběrových řízení není ani v zahraničí neobvyklé, že podmínky aukce operátoři napadnou u soudu," řekl předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Podle něj je celkem pochopitelné, že operátoři budou sledovat zájmy svých akcionářů, které se neslučují s představou rostoucí konkurence na trhu. Povinností ČTÚ je však chránit zájmy spotřebitelů a podporovat konkurenci na úrovni infrastruktury.

Vodafonu se nelíbí víc věcí

Vodafonu se nelíbí, že ČTÚ nepodrobil analýze neúspěch minulé aukce, ani to, jakým způsobem vypořádal připomínky k nové aukci. Postrádá také analýzu tuzemského mobilního trhu, který prošel za poslední rok výraznými změnami s nástupem virtuálních operátorů a zavedením levnějších paušálních tarifů.

Operátor také upozornil na nejasné vztahy mezi PPF, která jedná o koupi Telefóniky, a společností Revolution Mobile, která se jako přejmenovaná PPF Mobile Services účastní aukce. V souvislosti s aukcí vidí Vodafone jako problematické též jednání Telefóniky a T-Mobilu o sdílení sítí.

Do aukce kmitočtů v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz se vedle Vodafonu přihlásila Telefónica, T-Mobile, Revolution Mobile a Sazka Telecommunications. Telefónica podmínky aukce, zejména vyhrazení části pásma 800 MHz pro nové uchazeče rovněž napadla u soudu a stěžovala si i u ÚOHS. U Evropské komise aukci napadla jak Telefónica, tak i T-Mobile.