Bohatství českých dolarových milionářů stouplo o 5,4 procenta na 42 miliard dolarů.

Pokud jde o dolarové milionáře po celém světě, jejich počet vzrostl o víc než devět procent na 12 miliónů. Celosvětově se bohatství dolarových milionářů zvýšilo v důsledku globálního oživení akciových a realitních trhů o desetinu na rekordních 46,2 biliónu dolarů. To je po předloňském dvouprocentním poklesu výrazný nárůst.

Dolaroví milionáři

Dolaroví milionáři v ČR

FOTO: David Ryneš, Novinky

Pozici regionu s největší koncentrací dolarových milionářů získala zpět Severní Amerika a těsně přeskočila Asii a Tichomoří.

Nárůst zaznamenaly všechny regiony, výjimkou byla pouze Latinská Amerika. Ta byla ve špičce v roce 2011, ale loni tam nastaly komplikace kvůli zpomalení ekonomiky a změnám na akciových trzích.

Výhled do budoucna je mírně optimistický. Vzhledem k očekávanému dalšímu oživení ekonomiky se prý budou snižovat rizika a zlepší se důvěra investorů, takže celosvětové bohatství dolarových milionářů poroste ročně v průběhu příštích tří let o 6,5 procenta. To je rozdíl proti pomalému 2,6procentnímu růstu od finanční krize z roku 2008.

Oblast Asie a Tichomoří navíc pravděpodobně poroste ještě zhruba 1,5krát rychleji, než bude celosvětový průměr, a s téměř desetiprocentním růstem se zařadí na špičku.