„Růst ekonomiky od poloviny roku jsou předpoklady prognóz, růst ekonomiky bude mírný, šance tady ale je. Z čtvrtletních dat bych nečinil žádné závěry, bude docházet ke korekcím předběžných dat,“ uvedl v pořadu Jiří Rusnok.

Souhlasil s tím také druhý host pořadu Vladimír Dlouhý, který hovořil o tom, že česká ekonomika se v druhé polovině roku odrazí ode dna. Upozornil zároveň, že oživení ekonomiky neznamená okamžité snížení nezaměstnanosti. „Nechci strašit, zlepšení v nezaměstnanosti bude mít zpoždění za oživením ekonomiky,“ konstatoval Dlouhý.

Podle Rusnoka je třeba na případná nová pracovní místa, která by mohla vznikat od příštího roku, připravovat uchazeče už nyní. Hovořil o tom, že především lidé v průmyslu a stavebnictví by měli být připraveni cestovat za prací, aby firmy nemusely dovážet zahraniční dělníky.

Hosté se dotkli také tématu podpory ekonomiky vládou a protikrizových opatření. Dlouhý se pozastavil nad tím, zda ČR měla generovat vyšší přebytky na počátku roku. Podle něj by se měla odstranit byrokracie a podpořit konkurenceschopnost. „Jsem příznivec velkých staveb v dopravě, to vytýkám vládě, která neumí nastartovat velké projekty, které naše stavebnictví potřebuje,“ uvedl Dlouhý.

Dluhopisy jsou zbytečně výhodné

„Vláda se má chovat trvale racionálně z hlediska podpory ekonomiky. Některé projekty se spustí a následně zastaví, je to velmi neefektivní. Spoluúčast klientů, jako Zelená úsporám, je důležitá,“ reagoval Jiří Rusnok.

Dlouhý se vyjádřil také k církevním restitucím, které jsou podle něj správné, ale mohly se po domluvě s představiteli církve odložit.

„Vláda nabízí lidem dluhopisy, ale přitom chce, aby občané více utráceli. Přitom ještě více spoří,“ odpověděl Dlouhý na otázku, co si myslí o nové emisi státních dluhopisů.

Podle Rusnoka je nová emise pro občany zbytečně výhodná. Státní dluhopisy jinak ale schvaluje, protože je důležité, aby nějaký dluh státu drželi občané.