Masna Studená patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Babišův mluvčí Karel Hanzelka řekl, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie.

"Pokud se v uvedeném salámu koňské maso objevilo, je vina evidentně na straně externího dodavatele masa, který Masnu Studená uvedl v omyl, když dodávka suroviny deklarovaná jako hovězí maso obsahovala také stopy koňského masa," uvedl Hanzelka.

Český masokombinát nyní podle mluvčího pátrá, zda byl uveden v omyl úmyslně nebo se konina dostala do výrobku nešťastnou náhodou.

ČTĚTE TAKÉ
Aféra s koninou je lumpárna na spotřebitele, tvrdí veterináři
V lasagních Nowaco bylo 60 procent koňského masa
Falšovat se mohou až tisíce tun potravin, tvrdí šéf SZPI
Konina byla i v masových kuličkách řetězce IKEA v Česku

"Laboratorní testy potvrdily přibližně pětiprocentní přítomnost DNA koňského masa," uvedl mluvčí řetězce Tesco Jiří Mareček. Řetězec již otestoval i dalších pět výrobků stejného dodavatele, všechny s negativním výsledkem.

Skandál se záměnou koňského masa za hovězí se v lednu objevil v IrskuVelké Británii, následně zasáhla další státy včetně České republiky.

Koňské maso není pro člověka zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna za jiné druhy masa je ale podvodem. Jako náhražka hovězího se koňské maso objevuje především proto, že je levnější.