Zdrojem nadějí jsou, podobně jako jinde na světě, ropné břidlice objevené na jihu Austrálie v pánvi u Coober Pady. Jde vrstvy hornin, které obsahují organický materiál, který se při zpracování mění na ropu.

Odhaduje se, že světové zásoby ropy, jež by při současné spotřebě měly být vyčerpány během 46 let, jsou ve skutečnosti dvojnásobné. Dříve ovšem těžba ropných břidlic nebyla efektivní. Nyní se o ní jako o možnosti mluví i v dalších zemích. Spojené sáty mají díky ropným břidlicím v objemu těžby ropy překonat Saúdskou Arábii.

„Ropné břidlice se mohou stát klíčovým prostředkem pro zajištění energetické bezpečnosti Austrálie v současnosti i budoucnosti,“ slibuje zpráva společnosti Linc Energy. Ovšem odhady výnosnosti naleziště mají velký rozptyl od maximálních 233 miliard barelů po minimálně 3,5 miliardy barelů.

Linc Energy nyní hledá investičního partnera pro další průzkum, který by upřesnil množství zásob. Náklady se odhadují na 150 až 300 miliónů dolarů. Možný výnos se pak odhaduje na 20 biliónů dolarů.