O návrzích, které už předem kritizovali výrobci cigaret, budou rozhodovat státy EU a europoslanci. Jejich souhlas je pro platnost normy nezbytný.

„Čísla mluví sama za sebe: tabák zabíjí polovinu svých uživatelů a je vysoce návykový," prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg. Připomněl, že 70 procent kuřáků s kouřením začíná už před dosažením 18 let.

Přípravy návrhů se táhly několik let a provázely je silné tlaky tabákové lobby. Výrobci se obávají dopadu na značky budované desítky let. Argumentují například možným porušováním práv duševního vlastnictví a zásahem do obchodních práv. Dlouhodobě také upozorňují i na problém pašování cigaret z třetích zemí.

Zpřísnění přeshraničního prodeje

Více regulován by měl být podle komise také přeshraniční prodej cigaret po internetu. Komise navrhuje i různé technické doplňky, například hologramy, které by měly pomoci v boji s pašováním a nelegálním prodejem tabákových produktů.

Nově se pravidla budou týkat i elektronických cigaret či rostlinných produktů ke kouření, které dosud regulovány nebyly.