Tak nízko jako letos v říjnu byl souhrnný index aktivity naposledy v červnu 2009. Pokud je index nad hranicí 50 bodů, znamená to růst aktivity, pokud klesne pod ni, signalizuje to pokles.

Souhrnný index vyjadřuje aktivitu ve službách i v průmyslu. V září byl index na 46,1 bodu, loni v říjnu na 46,5 bodu. Vývoj za říjen naznačuje, že hospodářský propad eurozóny se prohlubuje.

V Česku důvěra o něco stoupla

Naopak v Česku celková důvěra v domácí ekonomiku za říjen podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve srovnání se zářím lehce vzrostla o 0,5 bodu. Indikátor podnikatelské důvěry ale poklesl na 2,6 z 2,7 bodu. Důvěra mezi spotřebiteli se naopak zvýšila na -27 bodů z -29,8 bodu.

„Důvěra v domácí ekonomiku není nijak dobrá, avšak pozitivní zprávou je, že souhrnně dále neklesá,“ zhodnotil situaci analytik Miroslav Novák ze společnosti Akcenta. Po šesti měsících se zvýšil index důvěry v průmyslu na -8,3 bodu ze zářijových -9,7 bodu a rovněž se lehce zlepšilo očekávání vývoje ekonomické situace pro období tří měsíců.

Mírné zlepšení nastalo i ve stavebnictví, kde je však celková situace dále nepříznivá. Na druhé straně došlo k poklesu důvěry jak v obchodě, tak i ve službách.

Nálada se nepatrně zlepšila i mezi spotřebiteli. Jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace, jejich finanční situace a růstu nezaměstnanosti jsou o něco nižší než v minulém měsíci. Rovněž se mírně snížil jejich úmysl spořit.

„Vyvstává tak otázka, zda apel guvernéra České národní banky, aby domácnosti začaly více utrácet, začíná nést své první ovoce,“ doplnil Novák.