Na moderní typy uren se od roku 2009 specializuje internetový obchod weburny.cz. V nabídce má 300 modelů uren vyrobených například z kamene, dřeva, keramiky či křišťálu, které mají rozličný design a barvy. Nejlevnější kovová urna stojí 1500 korun a nejdražší schránka vyrobená z jednoho kusu polodrahokamu onyxu přijde zákazníka na 40 000 korun. Část uren pochází z FrancieNěmecka a například křišťálové urny jsou vyrobeny v Česku.

"Pro prodej uren jsme se rozhodli zejména proto, že stávající nabídka na trhu byla velmi omezená. Lidé měli tehdy na výběr pouze z několika nevzhledných modelů, takže jsme si řekli, že když se ve světě nabízí neskutečné množství krásných uren z různých materiálů, nabídneme možnost koupit si pěknou urnu i českým zákazníkům," řekl spolumajitel e-shopu Jan Šimon.

Urny se dají pořídit z různých materiálů a s motivem.

Urny se dají pořídit z různých materiálů a s motivem.

FOTO: www.weburny.cz

Od té doby prodej moderních typů uren podle něj stále roste. Největší poptávka je po tradičních kovových a keramických urnách a schránkách vyrobených z kamene. "Lze říci, že také o luxusní nebo řekněme designové urny, je zájem veliký," uvedl Šimon.

Vývoj podílu kremací v ČR na celkovém počtu pohřbů (v procentech):
19090,3
19231
19354
195530,5
197162,3
198475
Nyní76 až 80
Zdroj: Společnost přátel žehu, Sdružení pohřebnictví v ČR

Koupit si lze i urnu do vody, která se rozloží

Podle Šimona se zvyšuje i prodej ekologických uren vyrobených z přírodních, biologicky odbouratelných materiálů. Urny se díky tomu po nějakém čase rozloží v půdě. Firma má v nabídce i plovoucí ekologické urny určené pro pohřeb do vody, které se po několika minutách plavby po hladině potopí a následně se ve vodě rozloží.

"Ekologické urny se dnes v prodejích pohybují téměř na úrovni těch kamenných a zájem o ně neustále roste. V budoucnu se podle našeho názoru bude jejich prodej dál zvyšovat," uvedl.

Zatím okrajovým sortimentem zůstávají miniurny, díky kterým se pozůstalí mohou podělit o popel zesnulého. "Je to dáno i přístupem zákazníků a systémem pohřebnictví, jaký v Česku funguje. U většiny zákazníků je důležité, aby bylo možné do urny vložit úřední plastovou urnu, kterou vydávají krematoria, a popel se nemusel přesýpat. Přes 90 procent naší nabídky uren je proto vyrobeno tak, aby do nich bylo možno tuto úřední urnu vložit," podotkl Šimon.

Lidé chtěji šetřit, dávají přednost zpopelňování

Na ekonomiku tuzemského pohřebnictví má už delší dobu nepříznivý vliv hospodářská krize, kvůli které Češi na pohřbech svých příbuzných začali šetřit. Pozůstalí objednávají levnější pohřby a služby.

Ze způsobu pohřbívání převažuje v Česku díky husté síti krematorií zpopelňování. Podíl kremací na celkovém počtu pohřbů se nyní pohybuje kolem 76 až 80 procent, což ČR řadí mezi světovou špičku. Nejvyšší podíl zpopelnění je v Praze, kde činí zhruba 97 procent.