Dvě třetiny respondentů uvedly, že snížený rating by mohl mít vážné, případně velmi vážné důsledky pro francouzskou ekonomiku. V tom případě by totiž vzrostly náklady v souvislosti s půjčováním na mezinárodních trzích.

Příliš na tom všem nezměnilo ani prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který sice minulý týden připustil snížení ratingu, ovšem jedním dechem dodal, že problémy se určitě překonají.

Chyba v komunikaci

Počátkem prosince mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s pohrozila snížením ratingu 15 zemím eurozóny, pokud její vrcholní činitelé urychleně nepředstaví účinné řešení na dluhovou krizi. Další agentura Fitch sice potvrdila minulý týden Francii nejvyšší rating, ale svůj další výhled změnila ze stabilního na negativní. To znamená, že rating by mohla změnit v průběhu dvou let.

Bývalá ministryně obrany a zahraničních věcí Michele Alliot-Marie uvedla v rozhovoru pro rádio Europe 1, že francouzská vláda udělala „chybu v komunikaci", když trvala na udržení nejvyššího ratingu. „Před třemi měsíci Francouzi nevěděli, co to je nejvyšší rating AAA,“ nechala se slyšet. „Nejsem odborník na komunikaci, ale mně se to jeví jako chyba v komunikaci,“ dodala.