V případě katastrofického vývoje by podle Marka ekonomika čelila deflaci a nezaměstnanosti přesahující 10 procent. Vládní dluh by v takovém případě překročil podle Marka v poměru k HDP 55 procent, což by bylo pro českou ekonomiku již nebezpečné.

Základní scénář Patria Finance pro příští rok nicméně počítá s tím, že problémy eurozóny budou vyřešeny důvěryhodně a rychle, poklesnou rizikové prémie na finančních trzích a dojde k postupné konsolidaci zemí platících eurem. V takovém případě by ekonomika eurozóny stagnovala a česká ekonomika by zpomalila svůj růst na 0,3 procenta. Vládní dluh by stoupl na 43 procent a průměrná inflace by měla být 3,3 procenta.

Špatné zprávy i odjinud

Podle nedávno zveřejněné studie střediska IDEA při pražském ekonomickém institutu CERGE-EI by rozpad eurozóny způsobil pokles tuzemské ekonomiky o více než 4,5 procenta. Nezaměstnanost by stoupla na 11 procent. Snížila by se životní úroveň a výrazně zhoršila rozpočtová situace vlády.

V současné době se nezaměstnanost v České republice nachází podle ministerstva práce a sociálních věcí na osmiprocentní úrovni. Nezaměstnanost v sedmnáctičlenné eurozóně stoupla za říjen podle statistického úřadu Eurostat na 10,3 procenta, v celé Evropské unii pak na 9,8 procenta.