„Sdružení Čistá Ostrava má smlouvu na vytěžení o 70 tisíc tun ropných kalů méně. Práce se mohou protáhnout až o sedm měsíců a zapotřebí budou i další finanční prostředky v řádech stovek miliónů korun. Zhruba do tří týdnů chceme připravit veškeré podklady a podat příslušnou žádost. Očekáváme, že se bude jednat o složitý legislativní proces,“ sdělil Právu výrobní ředitel společnosti GEOSAN Jiří Šalda, která je členem sdružení Čistá Ostrava.

Město Ostrava však s tímto návrhem nesouhlasí. „Zásadně s prodloužením prací na lagunách nesouhlasíme. Nicméně nesouhlasili jsme ani minule, když došlo k posunutí termínu. Tato situace ukazuje, jak je město bezmocné v této problematice. Nemáme možnosti, jak do státní zakázky zasáhnout,“ sdělil Právu náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej a dodal, že samozřejmě bude záležet na rozhodnutí vlády. „Doufáme, že podruhé nebude termín pro vytěžení lagun posunut.“

Vedení Moravskoslezského kraje se v pátek dopoledne nechtělo příliš k posunutí termínu vytěžení ropných lagun vyjadřovat. „Nejedná se o krajskou zakázku, ale o státní. Zároveň jsme ještě žádný návrh změn neviděli, takže jej nemůžeme hodnotit,“ vysvětila krajská mluvčí Šárka Vlčková.