Protikrizová opatření se dojednávala takřka rok, úterní rozhodnutí bylo už do značné míry formalitou. Členské země se totiž už před časem dohodly s Evropským parlamentem na kompromisu, zákonodárci dali balíku zelenou ve středu minulého týdne.

Díky balíčku by mělo být možné rychleji a snadněji trestat rozpočtové hříšníky v EU. Právě nedodržování pravidel pro rozpočet je považováno za jednu z příčin současné vážné krize, která ohrožuje budoucnost společné evropské měny i hospodářství celé unie. Unie sice měla jistá pravidla, potíž ale byla v tom, že se je nedařilo vynucovat.

Sankce začnou platit automaticky

Případné sankce podle dosavadních pravidel musely schválit i země, vůči nimž by měly být směrovány. V minulosti se ale ukázalo, že kvůli tomu se restrikcím vyhnuly země jako Německo či Francie. Podle nových pravidel ale sankce uložené Evropskou komisí začnou platit automaticky, tedy pokud se proti nim nevysloví většina členských států.

Snadnější trestání rozpočtových hříšníků je nicméně jen jednou částí ze širšího balíku opatření, která také mimo jiné posilují makroekonomický dohled.