Britská státní pokladna, které se v poslední době nedostává peněz, by tak mohla získat přes pět miliard liber (asi 140 miliard korun). Podobnou dohodu Švýcaři nedávno uzavřeli s Německem, které také nechce svým občanům tolerovat tajná konta v zahraničí.

Dohoda předpokládá, že peníze britských občanů ve švýcarských bankách budou zdaněny sazbou 27 až 48 procent. Vycházet se přitom bude ze zůstatku na účtu. Do budoucna se podle švýcarského ministerstva financí začne uplatňovat srážková daň. Švýcarské banky ale budou muset do Británie ihned poslat zmíněných 500 miliónů franků jako zálohu.

Časy se mění

Britské úřady budou moci požádat o informace až o 500 svých občanech ročně, které podezřívají z ukrývání majetku na švýcarských bankovních účtech. "Svět se mění," uvedl vrchní daňový úředník Dave Hartnett. "Před několika lety by nikdo nepředpokládal, že bychom uzavřeli se Švýcarskem dohodu v boji proti daňovým únikům," dodal.

Británie se teď potýká s jedním z nejhlubších rozpočtových deficitů mezi průmyslovými zeměmi a je v jejím zájmu příjmy rozpočtu co nejvíce zvýšit. Podobný problém teď ale má řada jiných vyspělých zemí, které v průběhu let nashromáždily vysoké dluhy.