Minsk se dostal do platební krize, ale na konci týdne veškeré své dluhy za dovoz ruské elektřiny zaplatil. Nesplacené účty za dodávky z března, dubna a května dosáhly 1,2 miliardy rublů (720 miliónů Kč).

"S ohledem na naplnění finančních závazků Minsku prezident nařídil obnovit dodávky elektřiny do Běloruska," uvedl Kreml ve zprávě. Ruská energetika InterRAO v sobotu uvedla, že se k obnově dodávek chystá.

Analytici říkají, že se Moskva pokouší posílit své páky na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby ho přiměla rozprodat aktiva, o která mají zájem velké ruské podniky. Sečin, věrný spojenec premiéra Vladimira Putina, ale ujišťoval, že odpojení nemělo nic společného s politikou.

Bělorusko představuje významný tranzit pro vývoz ropy a zemního plynu z Ruska na Západ. Nedávné spory mezi Kremlem a Minskem přitom již tyto dodávky přerušily, napsala agentura Reuters.

Bělorusko se potýká s nejhorší finanční krizí od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 a státní energetická společnost neměla dostatek deviz na zaplacení dluhu. Od počátku roku zemi výrazně klesají devizové rezervy a vláda musela kvůli tomu v květnu prudce devalvovat měnu.