Nejde přímo o půjčky Aténám, nýbrž o garance z takzvaného Evropského mechanismu finanční stability (EFSM). Česko sice eurem neplatí, ale EFSM se účastní stejně jako všech zbývajících 26 členských států EU.

"Pokud by byl zapojen i záchranný fond celé Evropské unie, kde po pomoci Portugalsku a Irsku zbývá ještě 11,5 miliardy eur, pak já doporučuji být zdrženlivý a nesouhlasit s tím," řekl Kalousek. Následně však připustil, že by Česko mohlo být v tomto ohledu přehlasováno.

Klaus: situace Řecka je bezvýchodná

„Dobře vím, že situace Řecka v dnešní době a v dnešním stylu je naprosto bezvýchodná. Je to buď, anebo. Něco se musí stát, nemůže to takto pokračovat. V žádném případě není pravdou, že by mohlo být nic a že z toho Řecko samo vyroste. Buď musí dostat obří pomoc, nebo vystoupit z eurozóny, začít žít svým vlastním životem, znovu si zase založit něco jako svou bývalou drachmu,“ řekl v pondělí novinářům Klaus s tím, že žádná třetí cesta není.

Česko už poskytlo garance za 7,7 miliardy korun pro Portugalsko a 6,7 miliardy korun pro Irsko. U nich je nicméně pravděpodobnost, že by půjčky nesplatily, zřejmě o poznání menší než u Řecka.