„Domácí ekonomika potvrdila očekávání, když za letošní první čtvrtletí zrychlila meziročně o 2,5 % a ve srovnání s posledním loňským čtvrtletím o 0,6 %,“ uvedl analytik Tomáš Volf ze společnosti Citfin.

Podle něj se na pokračujícím oživení ekonomiky podílí především zpracovatelský průmysl. Naopak meziroční pokles je patrný ve stavebnictví a v zemědělství.

„Na růstu české ekonomiky se pozitivně projevuje oživení na našich hlavních exportních trzích, opačným směrem působí fiskální restrikce a v prvním čtvrtletí letošního roku také konec solárního boomu,“ doplnil analytik Jiří Škop z Komerční banky.

Německo rostlo ještě víc

V pátek zveřejnil německý statistický úřad údaje o tamní ekonomice, která za první čtvrtletí vzrostla o 5,2 % meziročně a o 1,5 % v porovnání s předchozím čtvrtletím, tedy výrazně nad odhadem trhu, který čekal meziroční růst pouze o 4,5 %. [celá zpráva]

„Uvážíme-li zpoždění české ekonomiky za německou, které je přibližně jedno čtvrtletí až půl roku, dá se čekat, že druhý kvartál dopadne v Česku lépe než začátek roku,“ domnívá se Volf s tím, že tuto myšlenku také potvrzuje snižující se nezaměstnanost za duben.

„Klíčový bude pro české podniky vývoj jejich největšího exportního trhu, Německa. To by mělo růst letos o 2,8 %. Zatímco řada českých firem již úspěšně těží z oživení u našich západních sousedů, stále je zde mnoho firem, kde vám řeknou, že krize ještě neskončila," říká Jiří Moser, řídící partner PwC v České republice, s tím, že je zřetelný stále velmi opatrný optimismus a silný tlak na náklady.