Novelou chce vláda omezit v příštím roce zdražení elektřiny v důsledku solárního boomu. Ceny tak vzrostou o 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky.

Zdanění, kvůli kterému investoři do solárních elektráren hrozí žalobami přinejmenším k Ústavnímu soudu, má zabránit skokovému masivnímu zdražení elektřiny v příštím roce.

Jak před nedávnem uvedl ministr obchodu a průmyslu Martin Kocourek (ODS), celkem domácnosti a firmy zaplatí o 11,7 miliardy korun méně, než kolik by činila částka bez schválení novely. V takovém případě by se totiž cena elektřiny pro domácnosti zvýšila o 11,2 procenta, pro průmysl o 14,5 procenta, podotkl Kocourek.

Elektřina ze slunečních elektráren, uvedených do provozu letos a loni, bude podle schválené novely po dobu tří let podléhat dani 26 procent. Bezplatné emisní povolenky budou zdaněny 32 procenty a zvýší se poplatky za zábor zemědělské půdy. Daň se nebude vztahovat na solární elektrárny na střechách a budovách s nejvyšším instalovaným výkonem 30 kilowatt.