Detaily dohody by Berlín a Paříž měly neočekávaně zveřejnit na zasedání ministrů financí eurozóny a EU, kteří se v neděli sešli v Bruselu, aby schválili finanční pomoc pro Irsko. Zatím není zřejmé, zda by se do nového záchranného systému měly zapojit i země, které neplatí evropskou jednotnou měnou, tedy i Česká republika.

"Francie a Německo na poslední chvíli celou věc protlačily na zasedání ministrů financí EU, aby vyslaly jasný signál, že se do stálého mechanismu zapojí i soukromí investoři. Dohoda byla dosažena," tvrdí nejmenovaný zdroj. Zapojení soukromých investorů, tedy především bank, znamená, že v případě krachu některého z členských států by investoři přišli o předem určenou část svých investic do dluhopisů postižené země.

Tento systém navrhovalo již na říjnovém summitu EU Německo a někteří ekonomové tuto myšlenku viní z rozpoutání současné dluhové krize v eurozóně. Investoři podle nich znervózněli, že ztráta nemalých investic do vládních dluhů v eurozóně se pomalu ale jistě stává realitou. Ztráta části investic by se nicméně neměla týkat závazků z uplynulých let.

Němci se spolu s Francouzi navzdory kritice snaží, aby se EU dohodla na takzvaném řízeném bankrotu již na nadcházejícím summitu, který se koná 16. a 17. prosince v Bruselu.