"My jsme přesvědčeni, že za situace, kdy se dělají úspory, kdy se dělají rozpočtové škrty, tak není možné, aby Evropská unie žila jako nějaký izolovaný ostrov, který si žije svým životem bez ohledu na to, že se všude jinde šetří," řekl český premiér.

Rada EU zastupující členské státy navrhla navýšení rozpočtu na místo šesti procent o "pouhých" 2,91 procenta. Podle této skupiny 11 zemí není možné připustit vyšší navýšení než toto.

EU se teoreticky kvůli sporům o podobu hospodaření v roce 2011 může ocitnout vůbec poprvé v historii v rozpočtovém provizoriu.

Europoslanci minulý týden rozpočet sice schválili, ale počítají s vyššími výdaji, než chtějí státy. Dubnový návrh Evropské komise počítal s výdaji (v rozpočtu EU označovanými jako platby) ve výši zhruba 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu Kč), ale členské státy představy komisařů seškrtaly až na 126,5 miliardy eur. Poukazovaly při tom na šetření ve svých rozpočtech, k úsporám by podle členských států měla přistoupit i evropská sedmadvacítka.

Poslanci, kteří mají vůbec poprvé díky Lisabonské smlouvě na sestavení rozpočtu daleko větší vliv než dřív, ovšem postoj států odmítli a výdaje opět zvýšili až na více než 130 miliard eur. Podle jejich představ by tak unie měla v příštím roce hospodařit s výdaji o šest procent vyššími než letos.

"Tyto návrhy jsou obzvlášť nepřijatelné ve chvíli, kdy musíme přijímat složitá rozhodnutí na národní úrovni, abychom dostali veřejné výdaje pod kontrolu," uvádí se v dopise podepsaném zástupci Velké Británie, Německa, Francie, Nizozemska, Švédska, Česka, Dánska, Rakouska, Finska, Slovinska a Estonska.