Ve své nové zprávě s názvem ILO Global Employment Trends for Youth 2010 organizace uvedla, že na konci loňského roku byla míra nezaměstnanosti pro tuto věkovou skupinu na rovných 13 procentech. V předchozí zprávě, kde se údaje vztahovaly ke konci roku 2007, bylo bez práce o 7,8 miliónu mladých méně a míra nezaměstnanosti mezi nimi činila 11,9 procenta.

Současné trendy budou mít navíc podle ILO na mladé lidi citelné dopady, protože na trh práce brzy dorazí další absolventi, kteří rozšíří řady nezaměstnaných. ILO proto varuje i před rizikem krizového odkazu takzvané ztracené generace. Tu budou tvořit mladí lidé, kteří se neuchytili na trhu práce a ztratili veškeré naděje, že budou kdy schopni pracovat a vydělat si na slušné živobytí.

ILO předpokládá, že míra nezaměstnanosti mezi mladými lidmi by se mohla do konce letošního roku vyšplhat až asi na 13,1 procenta. S mírným zlepšením organizace počítá v příštím roce, kdy se míra nezaměstnanosti ve zmíněné věkové kategorii může snížit na 12,7 procenta.

Organizace rovněž zjistila, že nezaměstnanost mezi mladými na problémy v ekonomice reaguje mnohem citlivěji, než nezaměstnanost mezi dospělými. ILO v této souvislosti upozorňuje, že až nastane na trhu práce oživení, pocítí zlepšení nejprve dospělí. Mezi mladými se situace na trhu práce zlepšuje s určitým časovým odstupem.