"Předběžně jsme se shodli, že snížíme státní podporu tak, jak navrhuje ministr Janota," cituje list jednoho z vyjednavačů.

Dnes činí státní příspěvek 4 500 na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a 3 000 korun na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět miliónů Čechů.

Plošným snížením příspěvku chce stát podle návrhu ušetřit přes sedm miliard korun ročně. Lidé by snížení příspěvku nepocítili příští rok, ale až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce. Na spoření jde nyní ze státního rozpočtu ročně téměř 14 miliard korun.

Svůj návrh na plošné snížení státní podpory s využitím takzvané nepravé retroaktivity - tedy od určitého data snížit státní příspěvek u všech smluv - listu potvrdil i Janota. "Alespoň se teď všichni dozvědí, na čem jsou. Další asi jednu miliardu bychom mohli získat navrhovaným zdaněním výnosů z vkladů ze stavebního spoření," řekl ministr.

Spořitelny jsou ale přesvědčeny o tom, že Janotův návrh nemůže uspět. "Retroaktivita je nepřípustná. Tím si stát zakládá na soudní spory. Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují," uvedl tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.