Polské ministerstvo státního pokladu, jež je odpovědné za privatizaci, v květnu vyzvalo zájemce o Energu k podání nabídek. Termín stanovilo do dnešního dne. Společnost za období leden až září loňského roku vytvořila čistý zisk 426 miliónů zlotých (zhruba 2,64 miliardy Kč).

Ministr státního pokladu Aleksander Grad v květnu uvedl, že existuje šance, že Polsko by letos mohlo z prodeje státního majetku získat 25 miliard zlotých. "Podaří se toho dosáhnout, pokud se nestane nic špatného na finančních trzích," řekl. Do konce dubna polská státní pokladna na privatizacích získala 5,8 miliardy zlotých.

Polsko chce na burze prodat své podíly v dalších energetických společnostech PGE a Tauron, které jsou jedničkou a dvojkou na polském trhu. Pondělní E15 s odvoláním na deník Rzeczpospolita napsal, že ČEZ má údajně zájem získat kontrolu nad koncernem Tauron. "Účast v případě privatizace koncernu Tauron nebudeme komentovat, nebylo by to z naší strany taktické," uvedla k tomu Nováková.

Společnost Tauron Polska Energia S.A je jedním z největších podniků v Polsku, disponuje kapitálem ve výši téměř 14 miliard zlotých. Firma zaměstnává více než 28 000 lidí a s 26procentním podílem je na polském trhu lídrem v prodeji elektřiny koncovým odběratelům. Loni Tauron vstoupil na český trh, zřídil pobočku v Ostravě s cílem prodávat elektřinu i v Česku.