"Fiskální strategie na příští roky postrádá ambice a fiskální cíle jsou předmětem rizik jak na příjmové, tak na výdajové straně," píše se v materiálu u ČR.

Zpráva hodnotí pokrok na cestě k euru u devíti členských zemí EU. Ty jednotnou evropskou měnu zatím nepřijaly, avšak v přístupových smlouvách se k tomu zavázaly, ač bez data, kdy by se tak mělo stát. Výjimku v tomto směru v EU má pouze Británie a Dánsko.

Jediným státem ze zmiňované devítky zemí, který podmínky plní, je Estonsko. U něj Brusel doporučil, aby rozšířilo řady nyní 16členné eurozóny od ledna 2011. Země podle komise "díky rozhodnému a účinnému úsilí estonské vlády a estonských občanů kritéria jasně dodržuje".

Ostatní země nesplňují některé či vícero z hospodářských podmínek pokrývajících stav veřejných rozpočtů, cenovou stabilitu, stabilitu směnného kurzu a dlouhodobé úrokové sazby.

Nejsou ambice

V České republice se v poslední době množí hlasy proti přijetí jednotné měny. V průzkumu veřejného mínění se vůbec poprvé od zavedení eura v Evropě vyslovila nadpoloviční většina Čechů proti měně. [celá zpráva]

Dlouhodobým kritikem eura je také například prezident Václav Klaus. V pondělí také současný premiér Jan Fischer upozornil, že plnění kritérií pro vstup do eurozóny je v Česku zatím jen v říši snů. [celá zpráva]