Ryanair plánuje, že by se platilo jedno euro za použití záchodů během letů kratších než jednu hodinu čistého času. Plán byl zveřejněn v časopisu, který společnost rozdává na palubách letadel. Ryanair už jedná s firmou Boeing , která by měla vyvinout dveře na mince.

Cílem je vést cestující k tomu, aby využívali toalety na letištích před odletem a ne až v letadlech, zdůvodňuje to Ryanair.

Společnost současně počítá s tím, že by z palub odmontovala dva ze tří záchodů a umístila tam dalších šest sedaček. Tak by se podle společnosti mohly snížit ceny letenek o pět procent.

Ryanair už o zpoplatnění použití toalet uvažoval v roce 2009

Cestující nadšeni nejsou

Krok ale společnost neudělala, loňský on-line průzkum u 5300 respondentů ukázal, že jen pětina cestujících by využila letadla společnosti, kde se za toalety platí, 78 procent to odmítalo.

Ryanair také zvýšil cenu za kontrolu zavazedel v červenci a v srpnu z 15 na 20 eur. Snaží se dosáhnout toho, aby si lidé s sebou brali co nejméně zavazadel, která zvyšují váhu a tím i spotřebu. Doporučuje, aby si lidé brali jen příruční zavazadla, což také znamená úsporu při odbavení.

Ryanair je mistr ve zpoplatňování dalších služeb na palubě nebo souvisejících s letem. Příplatky jsou za odbavení on-line i za cesty s dětmi. Cestujícím to ale nevadí, v březnu letošního roku jich přepravil o 13 procent více než ve stejném měsíci loňského roku.

Ale Ryanair není sám. Floridská společnost Sopirit Airlines bude chtít 20 až 45 dolarů za věci uložené do schránek nad hlavami cestujících.