Vládní novela také upravuje snížení výkupních cen, ale jinak. Má mimo jiné zamezit vysokému nárůstu počtu žádostí o připojení těchto zdrojů do rozvodné sítě a zdražování elektřiny.

Úřad může nyní meziročně hýbat s výkupními cenami za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení nejvýše o pět procent. Vláda navrhla, aby mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Podle návrhu výboru by byl návrh kabinetu nahrazen tak, že ERÚ by mohl hýbat s cenami až o 25 procent.

"Koridor má být rozšířen na 25 procent plus i minus," uvedl Oldřich Vojíř (ODS). Poukázal například na to, že u větrných elektráren se v minulosti stalo, že návratnost investice se prodloužila nad 15 let. Úřad by mohl upravovat ceny tak, že by cílil na nyní stanovenou 15letou návratnost, poznamenal Vojíř a zpochybňoval další, nově zaváděnou 11letou hranici.

Výbor pro životní prostředí naopak podpořil vládní návrh. "Umožňuje nečekané poklesy investičních nákladů vyrovnat," řekl Martin Bursík (SZ). V případě schválení návrhu hospodářského výboru by si banky více rozmýšlely úvěry na výstavbu "zelených" elektráren všeho druhu, varoval.

Sněmovna je změně zákona nakloněna. O tom, který návrh schválí, se rozhodne při třetím čtení předlohy.

Zájem o budování fotovoltaických zdrojů je obrovský, protože ceny článků klesly podle ministerstva průmyslu a obchodu až o 40 procent. Protože úřad nemůže hýbat s cenami víc než o pět procent, nově budované sluneční zdroje jsou podle ministerstva významně zvýhodněny. Ministerstvo podle něj dává přednost vládní variantě před poslaneckou.