Slevy však podle analytika King Sturge Ondřeje Novotného závisí od konkrétní nemovitosti, typu projektu či lokality. "Samozřejmě, že jsou projekty, které nezlevňují," poznamenal.

Pro kupující je podle vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí King Sturge Ivy Novákové v současnosti klíčová právě cena. Už je tolik nelákají různé další bonusy developerů, například v podobě automobilu k pořízenému bytu. Lidé také šetří na vybavení bytů. "Kvalitní vybavení jsou schopní oželet s tím, že si byt vybaví až časem," řekla Nováková.

Ceny nových bytů v Česku se podle výzkumu King Sturge snížily v roce 2009 v průměru o 7,1 procenta, v Praze o 8,2 procenta. Starší byty podle konzultantské firmy zlevnily loni průměrně o 9,4 procenta, v hlavním městě o 5,9 procenta. "Očekáváme, že v roce 2010 se cenový pokles rezidenčních nemovitostí zastaví. Ke zvýšení cen by mohlo dojít ke konci roku 2010," uvedl analytik.

Tlak na snížení cen se bude podle odborníků objevovat na trhu i v dalším období. Otázkou prý ale je u jakých projektů. Developerské firmy totiž ve srovnání s minulými roky zahajují výstavbu jen v ojedinělých případech, projekty zatím většinou zůstávají jen na papíře. Lidé navíc v současnosti upřednostňují nákupy již stojících bytů, nákupy teprve plánovaných nemovitostí téměř ustaly. Na trhu naopak údajně roste podíl nástaveb nebo rekonstrukcí starších bytů.