Důvodem k tomuto kroku je rekordně hluboký deficit veřejných financí. Pokud by plán nakonec prošel, znamenalo by to konec konceptu superhrubé mzdy. 

MF také navrhuje zrušit stropy na odvody sociálního pojištění pro lidi, kteří vydělávají více než 1,7 milionů korun ročně. "Je to koncepce reformy daňového systému Česku. Připravujeme ji už od listopadu," uvedl náměstek ministra financí Peter Chrenko. Kolik přesně by se zvýšením daní z příjmů získalo není podle HN jasné, když bude záležet např. také na tom, jak by se hýbalo se slevami na daních.

Celý plán má být hotový v březnu a bude na příští vládě, zda jej přijme. Zdanění příjmů ve výši 25 procent v současné době odmítají jak ODS i ČSSD. V rozhovoru pro HN minulý týden předseda ODS Mirek Topolánek ale uvedl, že možnost posunutí stropu na sociální pojištění nevylučuje.

K návrhům na úpravu daní se zatím nechce vyjadřovat ani ministerstvo. "Musím zdůraznit, že se jedná o osobní názor pana náměstka Chrenka, nebo o úvahy, které zatím ani nebyly podrobeny interní diskusi na ministerstvu financí," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Jakob s tím, že zatím žádný oficiální návrh ministerstva na úpravu daní neexistuje.