Kromě roční známky zdraží i ta měsíční, z 330 na 350 korun. Nynější týdenní známky se změní na desetidenní a budou stát 250 korun. Týdenní kupón na letošek stojí 220 korun.

"Naposledy jsme zdražovali známky na rok 2008, kdy byla dálniční síť o více než 100 kilometrů kratší, než očekáváme příští rok," uvedl Hanzelka.

Za poslední dva roky bylo otevřeno 40 kilometrů dálnic. V Česku je nyní celkem 700 kilometrů dálnic. Nově otevřené úseky se tak na celkové délce podílejí šesti procenty. Pokud by se tak známky podle argumentace ministerstva zdražovaly podle otvíraných úseků,  měla by dálniční známka zdražit o šedesát korun v případě úseků už otevřených a o 140 korun celkem v případě, že se otevřou i další slibované úseky.

Které úseky se otevřely:
 úsek délka
Mořice - Kojetín (D1)6,6 km
Lipník nad Bečvou - Bělotín (D1)
16 km
Bílovec - Rudná (D1)11 km
Kojetín - Kroměříž (D1)7 km

Dálniční známku musí řidiči mít na dálnicích, rychlostních silnicích a některých silnicích první třídy. Auta těžší 12 tun platí mýtné, to se od příštího roku rozšíří na všechny nákladní auta těžší 3,5 tuny. Známky tak zůstanou pouze pro osobní vozy.

Motoristé jako dojná kráva

Zdražení známek kritizoval v pátek šéf Auto klubu ČR Václav Špička. Podle něj ke zdražení není důvod. "Pokračuje se dál v tendenci, že u motoristů je možné cokoliv, motoristé jsou taková dojná kráva," řekl Špička stanici Impuls. Dálnice jsou podle něj ve špatném stavu, mnohé z nich neodpovídají evropským standardům.