„Z úst nositele Nobelovy ceny je to dokonce hrubá nedbalost,“ zdůraznil Pröll, který nepovažuje angažovanost rakouských bank ve východní Evropě za fatální. Jejich kredity v této oblasti činí 200 miliard eur (5,4 biliónu Kč). Tyto úvěry jsou ale podle rakouského ministra z 85 procent kryty úsporami místních občanů a nebezpečí totálních ztrát neexistuje.

„O tom nemůže být ani slovo,“ zdůraznil Pröll s tím, že ztráty mohou podle realistických odhadů dosáhnout deset procent. Vicekancléř také upozornil, že banky se v Rakousku na tvorbě hrubého domácího produktu podílejí jen z 5,5 procenta. Neobává se ani toho, že by v ohrožení bylo hodnocení Rakouska u renomovaných ratingových agentur, vyjádřené nejvyšší známkou AAA.

Krugman, profesor Princentonské univerzity, své prohlášení učinil před zahraničními novináři v New Yorku v odpovědi na přímý dotaz, co si myslí o rakouské angažovanosti ve východní Evropě. Poukázal na to, že Rakousko poskytlo zemím východní a střední Evropy vysoké úvěry a že tyto státy vzhledem k hospodářské krizi nebudou schopny tyto dluhy splácet.

Pröll: Některé země expanzi zaspaly

Pröll nechtěl přímo říci, co by za tímto „třísknutím“ mohlo stát. Řekl ale, že expanze Rakouska směrem na východ byla v uplynulých deseti letech pozorována s nedůvěrou a současně závistí. Chovaly se tak právě země, které samy tento vývoj „zaspaly“.

„Pohybujeme se v konkurenčním prostředí. Když jeden trh opustí, vzniká prostor pro někoho jiného,“ dodal Pröll. Podobně reagoval na Krugmanova slova šéf rakouské hospodářské komory Christoph Leitl. Krugman by podle něj vzhledem k hypoteční a finanční krizi v USA, veřejnému zadlužení tamní ekonomiky a míře nezaměstnanosti „udělal lépe, kdyby mlčel, než aby ukazoval prsten na jiné“.

Také podle šéfa Mezinárodního měnového fondu, Francouze Dominiqua Strausse-Kahna, žádný bankrot Rakousku nehrozí. „Myslím, že situace v Rakousku je dobrá, nedělám si v tuto chvíli o jeho ekonomiku žádné starosti,“ řekl Straus-Kahn. Je podle něj pravda, že Rakousko do východní Evropy silně investovalo. Není však samo, udělaly to i Itálie, Belgie, Francie a Německo, dodal Strauss-Kahn.