„Odhady potvrzují, že denně ztrácíme okolo sto miliónů eur. Zásoby plynu už nevydrží příliš dlouho, proto by Slovensko muselo přistoupit k dalším regulačním opatřením. Zatím se ukazuje, že dodávky plynu z Ukrajiny nejsou ještě reálné,“ citoval Fica slovenský deník Pravda.

Slovenský premiér zdůraznil, že země se stala rukojmím sporů Ruska a Ukrajiny, proto doufá v solidaritu Evropské unie. Zároveň připomněl, že dodávky suroviny přes české území jsou skutečně jen dočasným řešením problémů.

Země by podle Fica měla dostávat denně 20 miliónů krychlových metrů zemního plynu severní cestou z plynovodu Jamal. Plyn by měl na Slovensko proudit přes území České republiky, s dodávkami však musí souhlasit zahraniční partneři Slovenského plynárenského priemyslu.

„Pokud si Slovensko dojedná konkrétní objemy zemního plynu s evropskými dodavateli, RWE je připravena začít s přepravou do čtyř hodin. Společnost RWE Trangas Net připravila jednu z přepravních linií tak, aby dodávky na Slovensko byly možné,“ uvedl v pátek RWE Transgas.

Podle společnosti je sice tranzit plynu řešen na přepravu z východu na západ, přesto je možné udělat takové změny, aby se směr toku plynu obrátil.