Lidem, kteří půjdou do předčasné penze dva roky a méně před řádným termínem, se nezmění oproti současnosti nic. Změna se nedotkne ani lidí, kteří již předčasné penze nyní pobírají.

Vyplývá to z novely zákona o důchodovém pojištění, která bude účinná od ledna 2010 a kterou již podepsal prezident.

Rozdíl bude u většiny penzistů činit několik stokorun. Například ten, kdo má nyní po 40 letech důchodového pojištění nárok na předčasný důchod ve výši 8160 korun měsíčně a šel by do předčasného důchodu tři roky před řádným důchodem, by podle nových pravidel měsíčně přišel o 372 koruny. Jeho předčasný důchod by tak byl jen 7788 korun.

Nečas chce omezit počet předčasných důchodů

Zpřísnění podmínek pro předčasné důchody prosadil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Jeho záměrem bylo počet předčasných důchodů omezit.

„Toto opatření by mělo ještě více odradit od využívání této možnosti, což je v souladu s trendy v členských státech EU, kterými je udržet osoby na trhu práce co nejdéle a omezit předčasné odchody do důchodu,“ stojí v důvodové zprávě novely.

ČSSZ ke konci loňského roku vyplácela celkem přes 290 000 předčasných důchodů. Možnosti odejít do důchodu déle než dva roky před řádným termínem přitom využívá podle ministerstva práce a sociálních věcí asi deset procent lidí.

První rok se zvýší krácení

Dnes je právní stav takový, že když jde člověk do předčasného důchodu, snižuje se mu procentní výměra důchodu o 0,9 procenta za každých započatých 90 dnů, o které jde do důchodu dříve. Důchod se krátí trvale, to je na celou dobu jeho pobírání.

Novela zvyšuje krácení za první ze tří let předčasného důchodu, a to tak, že procentní výměra důchodu se sníží místo o 0,9 procenta za každých započatých devadesát dní o 1,5 procenta.

Ti, kdo ale půjdou do důchodu například o celé tři roky dříve, si tak proti současnosti pohorší o 3 procenta výpočtového základu.

„Pokud nyní člověk odejde do penze tři roky před řádný důchodem, výpočtový základ se mu sníží celkem o 11,7 procenta. Od roku 2010 to bude o 14,7 procenta “ řekla Právu hlavní metodička České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Helena Pelikánová.

Toto snížení penze je přitom trvalé. „Působí nejen v období do dosažení důchodového věku, ale i po jeho dosažení,“ potvrdil tiskový mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský.

Předčasné penze se ale stejně jako ty ostatní pravidelně valorizují.

Snížení je trvalé

Předčasné penze již dnes nemohou být až na výjimky z řad invalidních důchodců kráceny dočasně. To bylo možné jen mezi lety 1996 a 2006 a podmínkou byla buď invalidita, nebo evidence na úřadu práce v minimální délce šest měsíců.

„Poslední tři roky již tato možnost platila jen pro osoby invalidní,“ upřesnila Pelikánová. Někteří invalidní důchodci podle ní ale o dočasně krácené důchody mohou žádat ještě do konce letošního roku.