„Nejdůležitější je vývoj na ropných trzích. Trend zdražování ropy byl přerušen, proto by i pohonné hmoty měly zlevňovat,“ vysvětlil analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Před časem se barel ropy dostal nad historických 146 dolarů. V současnosti jeho cena klesla ke 120 dolarům. „To nahrává motoristům,“ dodal Hatlapatka. S ním souhlasí i analytik společnosti Colosseum Petr Čermák.

Podle něj je však také důležité, jak se bude vyvíjet kurz koruny. „Důležité bude zasedání bankovní rady České národní banky. Pokud by totiž rozhodla o snížená sazeb, mělo by to negativní vliv na kurz koruny a následně i na ceny benzínu,“ upozornil Čermák.

Oba analytici se shodují, že rekordní ceny benzínu a nafty by v Česku již neměly být atakovány. Cena pohonných hmot by se naopak měla ještě snížit.

Podle údajů společnosti CCS se v úterý prodával litr Naturalu 95 v průměru za 32,15 Kč, motorová nafta přišla na 34,33 Kč/l. Analytici tvrdí, že v následujících týdnech cena benzínu opět klesne pod hranici 32 korun za litr. Pozadu by neměla zůstat ani nafta, jejíž cena by se mohla dostat pod 34 korun za litr.