Od počátku roku elektřina na burze zdražila téměř o 40 procent, celý růst se ale do cen pro domácnosti nepromítne. Ceny v eurech koriguje posilování koruny i to, že velkou část elektřiny si obchodníci zajistili za zvýhodněnou cenu v průměru za 57 eur v rámci tzv. dvouletého kontraktu na roky 2008 a 2009, který burza nabízela těsně po svém spuštění loni v červenci.

"Průměrná realizovaná velkoobchodní cena elektřiny ČEZ pro příští rok by podle našich odhadů mohla dosáhnout 67 eur, což by znamenalo šestadvacetiprocentní meziroční nárůst v eurovém vyjádření. V korunovém vyjádření pochopitelně nárůst je nižší, podle našich odhadů cca 15 procent," uvedl analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus.

"Čím déle zůstanou současné vysoké ceny elektřiny na velkoobchodním trhu, či ještě porostou, tím bude pochopitelně průměrná cena vyšší," dodal Hatlapatka s tím, že ceny na burze porostou zřejmě i v následujícím roce. "Nebudou již ovlivňovány regulovanými kontrakty na rok 2009 a i pokud by cena elektřiny již nerostla, ve výsledku by opět došlo k růstu průměrné velkoobchodní ceny," doplnil analytik. Navíc podle něj už tolik "nepomůže" posilování koruny.

Vliv ceny ropy

Elektřina kopíruje rostoucí ceny ropy a se zpožděním i zemního plynu na světových trzích, ovlivňuje je i stoupající cena emisních povolenek. Pražské ceny přitom s nepatrným odstupem sledují vývoj na lipské burze, kde nabízejí elektřinu především dodavatelé s převahou zemního plynu ve výrobním portfoliu.

Rozdíl mezi oběma trhy, který byl loni krátce po otevření burzy dvě až tři eura, se nyní smrskl již na méně než jedno euro. Zatímco celodenní dodávky elektřiny na příští rok stojí v Praze nyní 81 eur za megawatthodinu, za obdobný produkt zaplatí obchodník v Lipsku jen o pět eurocentů více.

"Ceny se srovnávají mimo jiné kvůli tomu, že zahraniční obchodníci mohou v Česku nakoupenou elektřinu snadno vyvézt za hranice," řekl analytik Atlantik FT Petr Novák. K růstu cen podle něj přispívají i obavy z nedostatku elektřiny v okolních státech. Na rozdíl od Česka mají elektrické energie nedostatek a musejí ji dovážet.

Do budoucna bude záviset hlavně na tom, jak se budou vyvíjet ceny ropy. Když nepoklesne, dočkají se domácnosti podle Nováka od Nového roku odhadem patnáctiprocentního zdražení.