Informaci o souhlasu EU s odkladem zákazu ČTK potvrdila Morana Bogačová, která má problematiku veterinárních kontrol na chorvatském ministerstvu zemědělství na starosti.

„Odklad vstoupí v platnost v den zveřejnění v úředním věstníku chorvatské Republiky Narodne novine . Z technických důvodů nebylo možné zveřejnit odklad už v pátek. Dle sdělení chorvatské strany lze očekávat jeho zařazení do úředního věstníku v pondělí nebo v úterý,“ řekla Novinkám Veronika Honcová, česká konzulka v Záhřebu.

Chorvatská strana ale ujišťuje, že s potravinami mohou Češi do Chorvatska vyrazit už dnes, protože celníci dostali pokyn, aby dovážené potraviny nekontrolovali. Právo o tom informoval Goran Vučenovič, šéf oddělení hraniční veterinární kontroly. Stejnou informaci potvrdila i Bogačová. "Věřím, že na hranicích nebudou o víkendu žádné problémy, protože jsme jim poslali naše prohlášení, takže o tom vědí," řekla Bogačová.

Předpisy vrací do stavu před vydání zákazu, to znamená, že Chorvatska si turisté mohou dovézt potraviny živočišného původu s omezením jeden kilogram na osobu.

Zákaz dovozu potravin do Chorvatska platil od 1. června pro občany všech zemí. Proti opatření se však zvedla vlna odporu. Ozvaly se nejen české cestovní kanceláře, ale i chorvatští hoteliéři a pracovníci v turistickém ruchu. Ti tvrdili, že poté, co nařízení začalo platit, začali Češi rušit své pobyty. Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším místem dovolené.

Jak ale upozornila Bogačová, jde pouze o odklad platnosti a nikoliv zrušení nařízení. V následujících šesti měsících chce Chorvatsko jednat s evropskými orgány o pravidlech dovozu živočišných produktů, a to především pro Chorvaty jedoucí do EU.