„Domácnosti by k půjčkám měly přistupovat zodpovědněji,“ řekl Novinkám analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Šéf centrální americké banky (Fed) Ben Bernanke podle BBC připustil, že Americe recese skutečně hrozí. Podle něj by útlum tamní ekonomiky mohl poznamenat celý první půlrok.

Nabízí se jasný důsledek. Amerika, jako největší ekonomika světa, by mohla ovlivnit zpomalení hospodářství po celém světě.

To znamená, že dopady by to mělo i na Českou republiku. V krajním případě by to pocítily jednotlivé rodiny. Domácnosti by mohly mít problémy se splácením půjček, hrozí zpomalení růstu platů a navýšení nezaměstnanosti.

„Mezistupněm dopadu americké recese je západní Evropa. Velice by na nás zapůsobilo zpomalení německé ekonomiky. Tam nejvíce vyvážíme,“ řekl Novinkám analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Z toho jasně plyne ohrožení českých exportérů, nižší HDP a útlum celé ekonomiky. Vejmělek však připomíná, že Evropa již oslabila své vztahy s Amerikou a zvýšila vývoz do Asie. To potvrdil i analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „Rozumnější rozložení obchodní závislosti mezi západ a východ by nám pomohlo,“ řekl.

Již před několika dny Mezinárodní měnový fond avizoval, že hrozba celosvětové recese je asi 25 procent.