"Zdravotní riziko však hrozí pouze při dlouhodobé konzumaci většího množství těchto přesnídávek za den," řekla Novinkám mluvčí SZPI Martina Šmídtová.

Staženy z prodeje jsou 190gramová balení přesnídávek Hello s šarží do 28. srpna 2008, Tesco s datem spotřeby do 28. srpna 2008 a Tesco s šarží do 27. září 2008.

Vzhledem k tomu, že jde o zboží s dlouhou trvanlivostí, je možné, že jej spotřebitelé ještě mají doma. V takovém případě se mohou s žádostí o reklamaci obrátit přímo na výrobce, tedy firmu Linea Nivnice. Podle Šmídtové se stačilo prodat na 40 tisíc přesnídávek.

Dalším nebezpečným výrobkem jsou čínská líčidla

Ministerstvo zdravotnictví také v pátek varovalo před zdraví škodlivou kosmetikou pro děti. Jde o sadu WEIQIAN Party Girl Collection ve tvaru dvojsrdce. Výrobek obsahuje velké množství olova, proto bude stažen z prodeje.

"Toxicita olova je zvláště nebezpečná pro krvetvorbu a nervový systém dětského organismu," uvedl hlavní hygienik ČR Michael Vít.

:. Zdraví nebezpečná kosmetika. Foto: MZ

Konkrétně se jedná o Weiqian Party Girl Collection. Výrobek ve tvaru dvojsrdce obsahuje šest očních stínů, tvářenku, rtěnku a oboustranný aplikátor.

"Dovozcem a distributorem výrobku na tuzemský trh je mikulovská firma Mikro Trading," dodal Vít.

Vít již před týdnem varoval spotřebitele před olovnatými očními stíny. Stejně jako tato dětská kosmetika jsou i předešlá líčidla vyrobena v Číně.