Sergej Ivanov pronesl ujištění pro evropské země při slavnostním otevření nového plynárenského závodu Chauzak.

Současně oznámil, že Rusko bude rozšiřovat pro vlastní potřeby i kvůli exportu těžbu plynu na východě Sibiře. Rozšíření těžby i dodávky garantoval.

Strach na Ukrajině  

Ruské prohlášení ale vyvolalo obavy na Ukrajině, protože ta si nemůže tržní ceny dovolit. Největší ruský plynárenský podnik Gazpron navíc tvrdí, že mu Ukrajina dluží velké částky, což Kyjev popírá.

Gazprom začátkem října pohrozil že Ukrajině omezí dodávky zemního plynu, pokud do měsíce nesplatí dluh ve výši 1,3 miliardy dolarů (25,2 miliardy korun).

Rusko v posledních letech několikrát omezilo dodávky plynu, což postihlo odběratele ve střední Evropě včetně České republiky. Moskva to vysvětlovala tím, že Ukrajina nechtěla platit za plyn a ropu tržní ceny. Jedno z omezení dodávek přišlo na přelomu let 2005 a 2006.

Zejména v případě Ukrajiny se však spekulovalo, že může jít o odpověď na politický vývoj v zemi, kde se tehdy chopili moci prozápadní politici Julija Tymošenková a Viktor Juščenko. Nyní v zemi panuje podobná situace. O zneužití plynu k politickému nátlaku se spekulovalo i v případě, kdy Gazprom zvedl ceny plynu Gruzii.