Budoucího vývoje ekonomiky se obává 60 procent respondentů, zbývajících 40 procent naopak z ekonomického vývoje pocit nejistoty nemá. Pesimistických názorů ale oproti minulým letem ubylo. Důvěra občanů postupně roste již od roku 2003.

Starost z hospodářského vývoje mají především starší lidé, lidé s nižším vzděláním a lidé méně majetní a nezaměstnaní. Optimističtější jsou z politického hlediska voliči ODS, voliči ostatních stran jsou spíše skeptičtí. Největší obavy mají příznivci KSČM (80 procent z nich).

Názor, že naše hospodářská situace se zlepšuje, sdílí 59 procent respondentů. Opak si myslí dvě pětiny lidí. V roce 2005 bylo pozitivně smýšlejících 49 procent občanů, čili o 10 procent méně než nyní.

Každý čtvrtý si myslí, že se ekonomika do pěti let neposune

Dvě pětiny dotázaných míní, že hospodářská situace v ČR za pět let bude stejná jako dnes, 37 procent lidí se kloní k názoru, že bude lepší, 23 procent se obává opaku.

V hodnocení jsou optimističtější muži, lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé mladší a majetní. Do budoucna shlíží s nadějí voliči ODS (58 procent), u zastánců KSČM je o zhoršení situace přesvědčeno 47 procent. Voliči ČSSD a Strany zelených si většinou myslí, že stav české ekonomiky se do pěti let nezmění.

Z výsledků průzkumu plyne, že 32 procent lidí má pocit, že se české hospodářství zlepšuje a že tomu tak bude i za pět let. Naopak 16 procent si myslí pravý opak.

Máte obavy nebo pocit nejistoty z ekonomického vývoje v blízké budoucnosti (v % podle stranických preferencí)?
Strana ano ne
ODS 46 54
KSČM 80 20
ČSSD 60 40
KDU-ČSL 65 35
SZ 57 43
zdroj: STEM